Od dłuższego czasu zastanawiasz się, czym są negocjacje, a także jak podchodzić do tego zagadnienia? Temat jest bardzo obszerny, ciekawy, a przy tym skupia się na praktycznych umiejętnościach, które często wykorzystywane są w życiu prywatnym oraz zawodowym. Nie ma tu miejsca na suchą teorię. Według Scotwork negocjacje to proces, w którym biorą udział przynajmniej dwie strony pozostające w sporze, poprzez wymianę elementów o mniejszej wartości na elementy o większej wartości, są w stanie osiągnąć porozumienie. Co jeszcze warto wiedzieć o negocjowaniu? Dowiesz się z naszego artykułu.
Czym są negocjacje? Kiedy warto negocjować?
W skrócie, na samym wstępie, powiedzieliśmy czym są negocjacje – to proces, podczas którego dwie strony chcą osiągnąć porozumienie. Aby mogło dojść do rozmów, strony muszą być zmotywowani, chociażby wizją osiągnięcia satysfakcjonujących korzyści, płynących ze współpracy. Bez tego negocjacje (czasowo, jak i finansowo) stają się niezasadne.
Kiedy np. negocjujemy:
- w momencie, kiedy dwie strony połączy jeden cel, np. zwiększenie swoich zasięgów, nawiązanie stałej współpracy z partnerem biznesowym. W tym przypadku negocjacje handlowe będą polegały na ustaleniu warunków współpracy. Każda ze stron będzie chciała coś zyskać,
- w chwili, kiedy osiągnięcie porozumienia na etapie rozmów nie przyniosło satysfakcjonujących rezultatów. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule "Jak przygotować się do negocjacji? - praktyczne wskazówki",
- w momencie, kiedy firma ewoluuje, zmienia się zakres jej usług, lub gdy relacje między stronami zacieśniają się i można zyskać więcej na tej współpracy. Prowadząc negocjacje w biznesie nigdy nie można być biernym na zmiany, które zachodzą w obszarze firmy, jak i rynku,
- w momencie wygaśnięcia umowy. Warto wtedy wiedzieć czym są negocjacje i jak wykorzystać odpowiednie techniki, aby renegocjować dotychczasowe warunki.
Kiedy warto zrezygnować z negocjacji?
Wiedząc, czym są negocjacje, trzeba także uświadomić sobie, że są sytuacje, w których negocjacje nie rozwiążą problemu, np.:
- cel negocjacji nie jest do osiągnięcia. Widzimy to po sygnałach rozmówcy, a także jego nastawieniu do osiągnięcia porozumienia. W takim wypadku proces negocjacji warto zakończyć. Być może musi upłynąć trochę czasu, nim rozmowy zostaną wznowione,
- na horyzoncie pojawiają się nowe możliwości. Negocjacje – co to? To przede wszystkim długi proces przygotowawczy, analiza rynku, konkurencji oraz wielu innych czynników mających realny wpływ na negocjacje i biznes. Zdarza się, że przedmiot negocjacji nie jest wart takiej pracy, a wysiłki warto skoncentrować na czymś innym.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam trochę to czym są negocjacje. Jeżeli chcesz zapoznać się z innymi naszymi materiałami, to koniecznie sprawdź naszego bloga. Skontaktuj się także z nami, aby zapisać się na szkolenia negocjacyjne. Jako specjaliści prowadzimy także doradztwo strategiczne, z którego zawsze możesz skorzystać.