W świecie biznesu firmy bardzo często obracają wielomilionowym kapitałem. Aby rozwijać organizację i budować jej silną pozycję na rynku, warto wiedzieć, jak negocjować skutecznie, a przy tym nawiązywać wieloletnie relacje z innymi kontrahentami wykorzystując konsulting negocjacyjny.
Czym jest konsulting negocjacyjny?
Wyobraźmy sobie eksperta, który nie tylko posiada doświadczenie i umiejętności negocjacyjne, ale i doskonale rozumie zawiłe pojęcia, pozwalające mu przeprowadzić szczegółową analizę praktycznie każdej rozmowy biznesowej. Załóżmy, że taki ekspert nie tylko posiada opisane zdolności negocjacyjne, ale potrafi także przekazywać swoją wiedzę. Te wszystkie założenia kryją się pod hasłem “konsulting negocjacyjny”. Jest to nic innego jak proces, w którym doświadczeni konsultanci pomagają firmom poprawić relacje z partnerami biznesowymi, udoskonalić strategię komunikacyjną, czy też przygotować zespół do dużego wyzwania.
Pojęcie negocjacji jest szerokie, dlatego też i konsulting negocjacyjny może pełnić różne funkcję. Dostępny jest on w formie jednorazowego spotkania doradczego lub serii spotkań ze studium przypadku i rozwojem kompetencji (szkolenia z negocjacji), czy też długotrwałego, indywidualnego wsparcia dla firm.
Dlaczego warto zainwestować w konsulting negocjacyjny?
Zacznijmy od podstaw, czyli: negocjacje – co to jest? Według Scotwork negocjacje to proces podczas, którego strony pozostające w konflikcie, poprzez wymianę elementów o mniejszej wartości na elementy o większej wartości, są w stanie osiągnąć porozumienie. W tym jednym zdaniu kryje się jednak znacznie większa wiedza i kompetencje. Dlatego konsulting negocjacyjny jest bardzo atrakcyjną ofertą dla firm, które chcą kształcić swoich pracowników, rozwiązywać trudne problemy, czy też przenieść negocjacje (wewnątrz i na zewnątrz firmy) na całkowicie nowy poziom.
Wiele przedsiębiorstw w dzisiejszym świecie doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest wiedza z zakresu negocjacji. O negocjacjach biznesowych mówi się, że są jednym z filarów sukcesu każdej organizacji, olejem w sprawnie działającym silniku. Dlatego warto wiedzieć, jak negocjować, aby osiągać strategiczne cele, budować relacje z klientami/partnerami, a także jak zwiększać konkurencyjności na rynku.
Posiadanie w zespole sprawnego negocjatora w postaci konsultanta pozwala:
- 1. omówić z “osobą z zewnątrz” trudny przypadek negocjacyjny – nieugięty klient? Ryzyko zerwania umowy? A może na szali negocjacji leżą właśnie losy całego przedsiębiorstwa? W takich sytuacjach wypracowane na przestrzeni lat umiejętności negocjacyjne i zimna krew są na wagę złota.
- 2. skonsultować swoją strategię komunikacyjną. Na papierze wszystko wygląda dobrze, jednak przed wdrożeniem działań warto swoje oczekiwania skonfrontować z rzeczywistością np. z ekspertem Scotwork, który bez emocjonalnego podejścia do projektu, zweryfikować daną strategię komunikacyjną i ocenić jej skuteczność,
- 3. poznać swoje słabe strony – nie każdy w identyczny sposób rozumie co to są negocjacje i dysponuje podobnym bagażem doświadczeń. Aby to zweryfikować, warto wykonać badanie sprawności negocjacyjnej, które oferuje Scotwork. Przeprowadza je konsultant i na jego podstawie łatwo może stworzyć mapę szans i zagrożeń negocjacyjnych dla danej firmy. To świetny punkt wyjścia i baza, na podstawie której prowadzone są szkolenia,
- 4. szybko nabyć nowe doświadczenie, bez ryzyka poniesienia “porażki” podczas rzeczywistych spotkań z klientem. Zdolności negocjacyjne można nabyć, inwestując w szkolenia negocjacyjne . W ofercie znajdują się programy o różnym stopniu zaawansowania, nastawione na wykonywanie analiz oraz ćwiczeń pod czujnym okiem trenerów.
Bez względu na wielkość firmy lub branżę, warto wiedzieć jak negocjować, aby osiągnąć sukces. Posiadanie doświadczonego konsultanta negocjacyjnego w zespole pozwala omówić trudne przypadki, ocenić skuteczność strategii sprzedażowych, inwestycyjnych, komunikacyjnych oraz zidentyfikować słabe strony firmy. Konsultant może również przeprowadzić badanie sprawności negocjacyjnej, pomagając zbudować mapę szans i zagrożeń oraz zapewniając możliwość rozwoju kompetencji danego zespołu bez ryzyka porażki co prowadzi do osiągania lepszych wyników w negocjacjach.
Udanych negocjacji!