Połączenie między kontrolą a prędkością zostało uwiecznione przez Mario Andrettiego: jednego z najsłynniejszych kierowców wyścigowych swojego pokolenia. Ten słynny kierowca był znany ze swojego zaangażowania i miłości do prędkości. Andretti był pierwszym kierowcą i jednym z zaledwie trzech, obok Dana Gurneya i Juana Pablo Montoyi, którzy wygrali wyścigi w Formule 1, IndyCar, World Sportscar Championship i NASCAR.
Historia Mario Andrettiego pokazuje nam jednak bardzo ważną rzecz, że bez względu na osiąganą prędkość, zawsze w pełni kontrolował samochód, tor oraz samego siebie. Dlatego sprawni negocjatorzy powinni brać z niego przykład i pamiętać, że gdy znajdują się w samym środku tego, co na pierwszy rzut oka wydaje się być chaotycznym, pozornie niekontrolowanym i zaostrzającym się konfliktem, kontrola będzie miała kluczowy wpływ na końcowy sukces każdych negocjacji.
Skąd bierze się umiejętność kontrolowania negocjacji?
Czy to domena zwycięzców?
Czy jest to efekt uboczny nieprzeciętnej inteligencji?
A może rodzimy się z zaprogramowanym genem kontroli?
Odpowiedź brzmi "nie". Nie jest to wrodzona zdolność, ale umiejętność, którą można nabyć. Prawdziwa kontrola to pewność, że robisz to, co właściwe i w odpowiednim czasie. Można ją zdobyć dzięki nabywaniu kluczowych umiejętności negocjacyjnych, a które następnie można trenować i doskonalić.
Sprawni negocjatorzy zawsze zachowują pewność siebie w obliczu konfliktu. Stoją z boku, obserwują, ustalają porządek rozmów. Dostrzegają najważniejsze kwestie. Nic nie jest w stanie wyprowadzić ich z równowagi.
Presja, jaka presja?
To oni kierują procesem, spowalniają go i zatrzymują. Są również w stanie zakończyć go, kiedy chcą. Bez wysiłku nadają kierunek rozmowom. Skupiają się na kontrolowaniu tego, co są w stanie kontrolować, a także zabezpieczaniu tego, czego nie potrafią. Wiedzą, jak prowadzić konstruktywny dialog, rozładować napięcie i budować zaufanie wokół stołu negocjacyjnego.
Sprawni negocjatorzy szybko stają na nogi i są zawsze gotowi na zmiany, żeby osiągnąć zamierzony cel. Wiedzą, że żaden plan A, jakkolwiek idealny, nie ma nigdy szans na pełną realizację. Pozbawieni wielkiego ego i skoncentrowani na wyniku, radzą sobie w każdej sytuacji, zawsze gotowi na improwizację i szybką zmianę na swoją korzyść. Zmuszeni do działania poza strategią, dostosowują się, przegrupowują i utrzymują negocjacje na właściwym torze. Wpływając na przebieg negocjacji od początku do końca, sprawiają, że łatwo jest powiedzieć "tak" a trudniej "nie".
Kontrola w negocjacjach a stres.
Rozumienie źródeł stresu oraz stosowanie skutecznych strategii jego kontroli, np.: przerwy, odpowiednie planowanie czasu, odpowiednie przygotowanie, wizualizowanie przebiegu negocjacji, itd., mogą znacząco poprawić Twój wyniki negocjacji.
Pamiętaj, że negocjacje to proces, w którym obie strony powinny czuć się zwycięzcami aby zawarte porozumienie mogłoby być zrealizowane.
Tego oraz wielu innych rzeczy możesz nauczyć się na szkoleniach i treningach Scotwork. Nie czekaj i sprawdź, jak naprawdę powinny wyglądać profesjonalne negocjacje!
Udanych negocjacji.