Powróć do zasobów

Mediacje a negocjacje - czym się różnią?

Zespół Scotwork Polska
Teamwork 3213924 1280

Negocjacje a mediacje – są to dwa różne podejścia do rozwiązywania konfliktów, mające wspólny cel – osiągnięcie porozumienia, które jest do zaakceptowania przez wszystkie zaangażowane strony. W niniejszym artykule pokażemy że są między tymi procesami znaczące różnice. 

Negocjacje – cechy szczególne

Negocjacje i mediacje – co to jest? Aby rozróżnić oba zagadnienia należy poznać ich naturę, a co za tym idzie cechy szczególne, dzięki którym potrafimy je zidentyfikować. Zatem kiedy mamy do czynienia z negocjacjami? Przede wszystkim:

  • - najczęściej w sferze biznesowej, gdzie strony dążą do zawarcia umów, ustaleń handlowych czy rozwiązywania sporów. Negocjacje biznesowe wymagają precyzyjnych strategii, odpowiednich kompetencji komunikacyjnych, czy też znajomości narzędzi negocjacyjnych, aby osiągnąć korzystne rezultaty dla obu stron,
  • - w czasie sytuacji, mających na celu osiągnięcie porozumienia. Obie strony prezentują swoją argumentację oraz ustępstwa, aby znaleźć płaszczyznę porozumienia,
  • - kiedy mamy do czynienia przynajmniej z dwiema stronami, które mają wspólny interes i chcą osiągnąć korzyść. 

Negocjacja a mediacja – na sam koniec należy wspomnieć o tym, że podczas negocjacji, to strony zainteresowane, samodzielnie, z własnej woli i chęci, podejmują działania mające na celu znalezienie wspólnego stanowiska w danej sprawie.

Mediacje – co to?

Mediacje – co to? Różnią się one od negocjacji pod kilkoma względami. Przede wszystkim:

  • - w trakcie trwania mediacji, oprócz stron konfliktu, uczestniczy mediator. Wytypowana do tej roli osoba powinna być bezstronna i zobowiązana do zachowania poufności. Jej celem jest wspomaganie komunikacji między skonfliktowanymi stronami. Jest to istotna cecha mediacji. Ponadto mediator, patrząc z dalszej perspektywy, pomaga stronom znaleźć i określić wspólne interes, a co za tym idzie, zdefiniować stopę porozumienia. Profesjonalne negocjacje nie zawierają najczęściej tego elementu,
  • - mediacje są zawsze dobrowolne. To oznacza, że żadna ze stron nie jest zmuszona do uczestnictwa, a ich gotowość do współpracy jest kluczowa,
  • - z mediacjami mamy najczęściej do czynienia z sprawach cywilnych, karnych oraz rodzinnych. Mediacje są szczególnie cenne przy rozwodach, przekazaniu opieki nad dziećmi oraz podziale majątku – umożliwiają osiągnięcie porozumienia. Pod tym względem negocjacja a mediacja znacząco różnią się między sobą.

Co odróżnia negocjacje od mediacji?

Powyżej wyjaśniliśmy co to jest mediacja oraz czym są negocjacje. Kluczowymi różnicami między tymi dwoma formami są:

  • - motyw – w mediacjach zawsze mamy do czynienia z pewnym sporem. Motywem jest więc konieczność znalezienia kompromisu w sytuacji konfliktu. Przy negocjacjach nie zawsze tak jest, gdyż mogą one dotyczyć np. warunków umowy handlowej, gdzie strony nie są w konflikcie, lecz dążą do uzgodnienia korzystnych warunków współpracy.
  • - obecność osoby trzeciej – mowa tu o postaci mediatora w prowadzonych mediacjach,
  • - zasada poufności – jest ona bardziej restrykcyjna przy mediacjach, co podkreśla zapis ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeksu Postępowania Cywilnego. W mediacjach mediator oraz strony muszą zachować tajemnicę na temat przebiegu i treści rozmów. W negocjacjach poufność również może być istotna, ale nie jest tak rygorystycznie regulowana.

Podsumowując, negocjacje i mediacje – co to jest? To różne metody rozwiązywania konfliktów. Ich rozróżnienie pomaga wybrać odpowiednią metodę działania w zależności od sytuacji. Po więcej wartościowej wiedzy zapraszamy na naszą stronę: techniki negocjacyjne.

Zapisz się do naszego newsletera

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google. Cenimy Twoją prywatność. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.